NAUCZCZ SIĘ GRAĆ, CZYLI WSZYTSKO O SIATKÓWCE

Test sprawności secjalnej w piłce siatkowej

Opis wykonania ćwiczeń:

·        Odbicia piłki sposobem górnym i dolnym.

Ćwiczący zajmuje miejsce w kwadracie o wymiarach 5m x 5m. Wykonuje odbicia piłki siatkowej na przemian sposobem oburącz górnym i dolnym. Podczas wykonywania ćwiczenia nie może wyjść poza wyznaczony obszar. Liczą się odbicia wykonane poprawnie technicznie. W razie niewykonania ćwiczenia w pierwszej próbie ćwiczący ma możliwość jednej poprawki, przy czym ilość odbić liczona jest od początku.

·        Zagrywka tenisowa w określone miejsce na boisku.

Połowa boiska do siatkówki podzielona na cztery jednakowe sektory. Badany staje za linią końcową boiska i wykonuje dziesięć zagrywek tenisowych, kierując piłkę kolejno w sektory boiska przeciwnika. Za każde dokładne trafienie otrzymuje jeden punkt.

·        Przyjęcie zagrywki.

Ćwiczący zajmuje pozycję w okolicach szóstego metra boiska do siatkówki. Zadaniem jego jest przyjęcie zagrywki wykonywanej przez współćwiczącego i skierowanie piłki do zawodnika rozgrywającego. Próba składa się z dziesięciu przyjęć, za każde poprawne przyznawany jest jeden punkt

 

Międzynarodowy test sprawności fizycznej

Opis wykonania ćwiczeń:

1. Bieg na dystansie 50 m

Bieg wykonany ze startu wysokiego na sygnał. Badani biegną dwójkami. Z dwóch prób zapisujemy wynik lepszy. Dokładność pomiaru do 0. l sek.

2. Skok w dal z miejsca

Badany staje w małym rozkroku na krawędzi belki. Przed skokiem pochyla tułów i ugina nogi z równoczesnym zamachem rąk dołem w tył. Z tej pozycji wykonuje energiczny zamach ramion w przód i odbijając się stara się skoczyć jak najdalej.

Długość skoku mierzymy od belki do najbliższego śladu zostawionego przez piętę skaczącego. Zapisujemy najlepszy wynik uzyskany w trzech próbach.

3. Bieg wytrzymałościowy

Badany przebywa wyznaczony dystans w jak najkrótszym czasie. Uzyskany wynik zapisujemy z dokładnością do l sek.

4. Pomiar siły dłoni

Badany obejmuje dynamometr ręką sprawniejszą, ręka opuszczona, oddalona od uda około 10 - 15 cm. Ściśnięcie dynamometru z max siłą. Próbę wykonujemy dwa razy. Zapisujemy wynik lepszy z dokładnością do l kg.

5. Zwis na ugiętych rękach

Badany chwyta drążek nachwytem tak, aby ręce były ugięte w stawach łokciowych, a broda znajdowała się nad drążkiem. Czas zwisu mierzymy z dokładnością do l sek. Próbę uznajemy za zakończoną, jeżeli badany oprze brodę na drążku lub broda znajdzie się poniżej drążka.

6. Bieg wahadłowy 4x10 m

Badany ustawiony w pozycji wykrocznej w półkolu na starcie. Po sygnale rozpoczyna bieg do drugiego półkola. W półkolu tym leżą dwa klocki 5x5x5 cm. Wykonujący próbę podnosi jeden klocek i biegnie z nim do linii startu, kładzie klocek za linią startu. Następnie powtarza czynność z drugim klockiem. Z dwóch prób wpisujemy wynik lepszy z dokładnością do 0,l sekundy.

7. Siady z leżenia tyłem w czasie 30 sek.

Badany leży tyłem na macie tak, aby nogi były ugięte w stawach kolanowych, stopy rozstawione na odległość ok 30 cm, dłonie splecione na karku. Partner klęka między rozstawionymi stopami i przyciska je do podłoża. Na sygnał ćwiczący wykonuje siad, dotykając łokciami kolan. Następnie, nie przerywając zadania, powraca do pozycji wyjściowej. Czynność powtarza przez 30 sek.

8. Skłon tułowia w przód

 

Badany staje na ławce tak, aby palce stóp znalazły się równo z krawędzią, stopy złączone, nogi proste w stawach kolanowych. Z tej pozycji badany wykonuje max. skłon tułowia w przód. Pozycję tę należy utrzymać dwie sekundy. Próbę wykonujemy dwukrotnie zapisując lepszy wynik. Linijkę z podziałką centymetrową przymocowujemy prostopadle do podestu.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl